Důležité upozornění. S politováním řešíme část našeho sortimentu. Mohli jste si na webu všimnout, že více produktů zmizelo. Je to opravdu zapeklitá situace a je nám líto, že v současné době se sortiment musel takto zúžit. Není to naše vina. Je to z nařízení EU a bylo naší povinností tyto produkty stáhnout z prodeje. Řešíme to a snažíme se co nejrychleji situaci zvládnout. Děkujeme za Vaši trpělivost. Je možné se kdykoliv na nás obrátit s Vašimi dotazy. Ještě jednou se omlouváme, držte nám palce, Doteky orientu.

Vše, co potřebujete vědět o fících

Vše, co potřebujete vědět o fících

Mňam mňam, jste fíkoví nebo datloví? Za mne tedy oboje, ale fíky mají jemnou převahu.

Každopádně obé je velmi zdravé a přínosné konzumovat a lze tak dělat po celý rok.

Fíky jsou jedinečné ovoce připomínající tvarem velkou slzu. Čerstvé jsou velké asi jako váš palec, jsou plné stovek drobných semínek a mají jedlou fialovou nebo zelenou slupku. Dužnina plodu je růžová a má jemnou sladkou chuť. Vědecký název pro fíky je Ficus carica. Fíky i jejich listy, jsou plné živin a nabízejí řadu potenciálních zdravotních výhod. Mohou podporovat zdravé trávení, snižovat riziko srdečních onemocnění a pomáhat vám řídit hladinu cukru v krvi. Rozhodně jsou vhodné, abychom je zařadili do svého jídelníčku.

Čerstvé fíky jsou bohaté na živiny a zároveň mají relativně nízký obsah kalorií, což z nich dělá skvělý doplněk zdravé stravy. Jeden malý (40 gramů) čerstvý fík obsahuje (1 důvěryhodný zdroj): Kalorie: 30 Bílkoviny: 0 gramů Tuk: 0 gramů Sacharidy: 8 gramů Vláknina: 1 gram Měď: 3 % denní hodnoty (DV) Hořčík: 2 % DV Draslík: 2 % DV Riboflavin: 2 % DV Thiamin: 2 % DV Vitamín B6: 3 % DV Vitamin K: 2 % DV Čerstvé fíky obsahují nějaké kalorie z přírodního cukru, ale pár fíků je rozumná, nízkokalorická svačina nebo doplněk k jídlu. Na druhou stranu, sušené fíky mají vysoký obsah cukru a jsou bohaté na kalorie, protože cukr se při sušení ovoce koncentruje. Fíky také obsahují množství široké škály živin, ale jsou obzvláště bohaté na měď a vitamín B6. Měď je životně důležitý minerál, který se podílí na několika důležitých tělesných procesech, včetně metabolismu a výroby energie, stejně jako při tvorbě krevních buněk, pojivových tkání a neurotransmiterů. Obsažený vitamín B6 je klíčový vitamín nezbytný k tomu, aby vaše tělo rozložilo bílkoviny z potravy a vytvořilo nové bílkoviny. Hraje také důležitou roli ve zdraví mozku.

Souhrn:

Čerstvé fíky mají nízký obsah kalorií a obsahují různé vitamíny a minerály. Sušené fíky však mají vysoký obsah cukru a kalorií. Fíky mají mnoho potenciálních výhod, včetně podpory zdraví trávicího traktu a srdce, spolu s potenciálně pomáhají řídit hladinu cukru v krvi.

Trávení: Fíky se již dlouho používají jako domácí lék nebo alternativní léčbu zažívacích problémů, jako je zácpa. Obsahují vlákninu, která může pomoci podpořit zdraví trávicího traktu změkčením a zvýšením objemu stolice, snížením rizika zácpy a sloužit jako prebiotika – neboli zdroj potravy pro zdravé bakterie, které obývají vaše střeva. Ve studiích na zvířatech pomohl extrakt nebo pasta z fíkových plodů urychlit pohyb potravy trávicím traktem, snížit zácpu a zlepšit příznaky trávicích poruch, jako je ulcerózní kolitida. Studie na 150 lidech se syndromem dráždivého tračníku se zácpou (IBS-C) zjistila, že ti, kteří konzumovali asi 4 sušené fíky (45 gramů) dvakrát denně, zaznamenali významné snížení příznaků – včetně bolesti, nadýmání a zácpy – ve srovnání s kontrolní skupinou. A co víc, podobná studie na 80 lidech zjistila, že suplementace asi 300 gramů pasty z fíkových plodů denně po dobu 8 týdnů významně snížila zácpu ve srovnání s kontrolní skupinou.

Krevní tlak: Může zlepšit zdraví cév a srdce Fíky mohou zlepšit krevní tlak a hladinu krevního tuku, což může pomoci zlepšit vaše cévní zdraví a snížit riziko srdečních onemocnění. Jedna studie zjistila, že extrakt z fíků snižuje krevní tlak u potkanů s normálním krevním tlakem, stejně jako u potkanů se zvýšenými hladinami.

Cholesterol: Studie na zvířatech také prokázaly zlepšení celkového cholesterolu, HDL (dobrého) cholesterolu a hladiny triglyceridů při suplementaci extraktem z fíkových listů. V 5ti týdenní studii na 83 lidech s vysokým LDL (špatným) cholesterolem však vědci poznamenali, že ti, kteří přidali do své stravy asi 14 sušených fíků (120 gramů) denně, nezaznamenali žádné změny v hladinách krevního tuku ve srovnání s kontrolní skupinou.

Srdce: K lepšímu pochopení vztahu mezi fíky a zdravím srdce je zapotřebí více studií na lidech.

Diabetes: Může pomoci řídit hladinu cukru v krvi Jedna datovaná studie z roku 1998 u 10 lidí s diabetem 1. typu zjistila, že pití čaje z fíkových listů ke snídani mohlo snížit jejich potřebu inzulínu. V měsíci, kdy dostávali čaj z fíkových listů, se jejich dávky inzulinu snížily asi o 12 %. A co víc, novější studie zjistila, že nápoje obsahující vysoké dávky extraktu z fíků mají nižší glykemický index (GI) než nápoje bez extraktu z fíků, což znamená, že tyto nápoje by měly příznivější vliv na hladinu cukru v krvi. Plody fíků – zejména sušené fíky – však mají vysoký obsah cukru a mohou krátkodobě zvýšit hladinu cukru v krvi. Pokud máte problémy se správou hladiny cukru v krvi, měli byste omezit příjem sušených fíků.

Potenciální protirakovinné vlastnosti: O účincích fíkových listů na rakovinné buňky bylo provedeno mnoho slibných studií ve zkumavce. Bylo prokázáno, že fíkové listy a přírodní latex z fíkových rostlin vykazují protinádorovou aktivitu proti lidskému rakovině tlustého střeva, rakovině prsu, rakovině děložního čípku a buňkám rakoviny jater. To však neznamená, že konzumace fíků nebo pití čaje z fíkových listů bude mít stejné účinky. Studie ve zkumavkách nabízejí slibný výchozí bod, ale k posouzení toho, jak požívání fíků nebo fíkových listů ovlivňuje růst rakoviny, jsou zapotřebí studie na lidech. 

Může podporovat zdravou pokožku:Fíky mohou mít některé příznivé účinky na pokožku, zejména u lidí s alergickou dermatitidou – nebo suchou, svědící kůží v důsledku alergií. Jedna studie na 45 dětech s dermatitidou zjistila, že krém vyrobený z extraktu ze sušených fíků aplikovaný dvakrát denně po dobu 2 týdnů byl účinnější při léčbě příznaků dermatitidy než hydrokortizonový krém, standardní léčba. A co víc, ve zkumavce a ve studii na zvířatech bylo prokázáno, že kombinace ovocných extraktů – včetně extraktu z fíků – vykazuje antioxidační účinky na kožní buňky, snižuje rozpad kolagenu a zlepšuje vzhled vrásek.

Náš dodavatel a producent firma Taris z Turecka dodává na náš eshop kvalitní produkty bez použití chemikálii na síření apod. Suší jen na slunci.

Více o firmě se můžete dočíst u kteréhokoliv produktu z fíků, které nabízíme.

Fíky - Doteky orientu

Fíky 200 g Taris

Z fíku se také vyrábí rúzné tradiční cukrovinky, vetšinou v nich najdete i různé oříšky a další přísady jako koření nebo mastichu.

Doporučujeme:

Taris Fíkový delight lokum s vlašskými ořechy 250 g - Doteky orientu

Taris Turecký delight lokum s mastichou 250 g - Doteky orientu

 

Budeme rádi, když si je projdete na našem eshopu. A máme od firmy Taris také výborné na slunci sušené meruňky. Meruňky - Doteky orientu

Pěkný den.