Vážení zákazníci, pokud máte zájem o zaslání testovací sady 5ti ovoněných papírků, nabízíme zaslání k Vaší objednávce. Stačí jeden objednaný parfémek a my Vám k tomu přidáme testovací proužky, abyste získali bližší představu o sortimentu. Napište nám to do poznámky k objednávce nebo v čase vytvoření objednávky si zavolejte 720973159.

Píniové oříšky nejen pro gurmány

Píniové oříšky nejen pro gurmány

 

 

 

Fakta o výživovém přínosu piniových oříšků

Křupavé, příjemně sladké a lahodné piniové oříšky, jsou malá jedlá semena borovice, která jsou jemné máslové chuti. Borovicová jádra obsahují rostlinné živiny, esenciálních minerály, vitamíny a "srdci přátelské" mono nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Botanicky patří borovice do rodiny Pinaceae, rodu: Pinus. Některé z běžných názvů jsou také píninové ořechy, pignoli, cedrové ořechy, chilgoza atd.

Borovice rostou hlavně v divokých chladných lesích severní polokoule, zejména na Sibiři a v Kanadě. Jsou to obrovské, rovné vzpřímené stromy s mohutným kmenem.

"Květy" se následně vyvíjejí do kužele. Samičí kužely dozrávají asi dva až tři roky po opylení. Při zralosti mohou dosáhnout různých rozměrů od malých až 3 cm dlouhých až po velmi velké, které dosahují asi 35 cm.

Mezi dva významné druhy borovic známé svými velkými jedlými jádry patří Pinus sibirica a Pinus koraiensis. Západní borovice mají dlouhá štíhlá jádra ve srovnání s orientálními borovicemi, které produkují semena široká a velká, a mají vyšší obsah tuku.

Piniové oříšky mají tvrdou tmavě hnědou vnější vrstvu nebo skořápku. Uvnitř se nalézá jedlé jádro, keré bývá krémově bílé, s jemnou máslovou a sladkou chutí.

Piniové oříšky a jádra Chilgoza.

Chilgoza pine nut (Pinus gerardiana) je další výrazná odrůda borovice, která se nachází v západních himálajských lesích Pákistánu, Indie (Kašmír, Himachal Pradesh) a Afghánistánu.

 

Zdravotní přínosy piniových oříšků

Píniové oříšky jsou bohaté na kalorie. 100 g suchých jader představuje 673 kalorií. Pínie obsahují zdravotně přínosné látky, vitamíny, antioxidanty a minerály.

Jejich vysoká kalorická hodnota je především díky obsahu tuků. Oříšky jsou obzvláště bohaté na mono-nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, která pomáhá snižovat LDL nebo-li "špatný cholesterol" a zvyšuje HDL nebo-li "dobrý cholesterol" v krvi. Studie naznačují, že středomořská strava, kde jsou pínie oblíbené, obsahuje vhodné množství mono-nenasycených mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů, a pomáhá předcházet ischemické chorobě srdeční a mrtvici tím, že upřednostňuje zdravý profil lipidů v krvi.

Píniové nebo cedrové ořechy obsahují také esenciální mastnou kyselinu - kyselinu pinoletovou. Nedávný výzkum ukázal její potenciální využití při hubnutí omezením chuti k jídlu. Kyselina pinolenová spouští uvolňování enzymů potlačujících hlad cholecystokinin a glukagon-like peptid-1 (GLP-1) ve střevě. Také se předpokládá, že má vlastnosti snižující LDL zvýšením příjmu jaterní LDL.

Stejně jako mandle, také pínie jsou vynikajícím zdrojem vitamínu E; přibližně 9,33 mg na 100 g (asi 62% RDA). Vitamin-E je silný antioxidant rozpustný v lipidech, potřebný k udržení integrity buněčné membrány sliznice a kůže tím, že ji chrání před škodlivými volnými kyslíkovými radikály.

Semena borovice jsou navíc bezlepkové, a proto jsou oblíbené při přípravě bezlepkových pokrmů. Mohou být tak zdravou alternativou pro lidí s alergií na pšenici a celiakií.

Píniové oříšky jsou vynikajícím zdrojem skupiny vitamínů B-komplexu, jako je thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, vitamín B-6 (pyridoxin) a foláty. Tyto vitamíny fungují spolu pro enzymy v metabolismu buněčného substrátu uvnitř lidského těla.

Píniové oříšky dále obsahují množství základních minerálů, jako je mangan, draslík, vápník, železo, hořčík, zinek a selen. Při 8.802 mg na 100 g (asi 383% denního doporučeného příjmu) jsou jedním z nejbohatších zdrojů manganu. Mangan je nejdůležitějším spolufaktorem antioxidačního enzymu, superoxid dismutázy. Proto konzumace borovicových jader pomáhá lidskému tělu vyvinout odolnost proti infekčním agens a odstraňovat škodlivé radikály bez kyslíku.

Olej z borovicových ořechů má jemnou chuť se sladkou vůní a používá se v mnoha tradičních léčivých prostředcích. Hlavními chemickými složkami v oleji jsou borneol, bornyl acetát, α a ß-phellandrene, α-pinene a ß-pinene. Jeho vlastnosti pomáhají udržovat pokožku dobře chráněnou před suchem. Používá se také ve vaření a jako "nosný nebo základní olej" v tradičních lécích a aromaterapii ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Skladování

Prohlédněte si kupované pínie. Měly by být bez trhlin, plísní a skvrn a žluknutí. Jádra bez skořápky a zpracovaná jádra jsou v obchodech v prodeji ve vzduchotěsných plastových sáčcích. Vždy se snažte kupovat čerstvé ořechy z autentických zdrojů.

Ořechy bez skořápky mají dlouhou trvanlivost a mohou být skladovány po mnoho měsíců. Uchovávejte je ve vzduchotěsných nádobách a v chladničce.

Zde je několik tipů:

Sibiřské pínie si obecně používají syrové. Kromě toho mohou být také konzumovány pečené, solené nebo slazené. V Grónsku se píniemi sypou např. sušenky.

Používají se také v müsli, sušenkách, sušenkách, čokoládách a v müsli tyčkách.

Oříšky jsou oblíbené v salátech. Posypou se jimi ovocné a nebo zeleninové saláty.

Píninové oříšky se také často používají v dezertech, zejména pohárech a dalších receptech na bázi zmrzliny.

Jsou to tak trochu gurmánské oříšky.

Často se objevují v receptech i s masem, rybami a v zeleninových pokrmech.

Olej z pínií se používá v salátovém dresinku a na vaření. Delikateska.

Také se sype opečený na pomazánku hommos - velmi chutné. (Libanon)

 

 

Bezpečnost

Existuje několik ojedinělých nahlášených případů změněného vnímání chuti (kakogeuzie nebo-li borovicová ústa) po konzumaci piniových ořechů. Objevuje se několik dní po jídle ořechů a může přetrvávat až týden. Borovicová ústa jsou komplikace, která přejde sama a neléčí se. Bohužel pro ty, kteří budou mít tuto zkušenost, nejsou pínie vhodné.

Alergie na píniové ořechy se může vyskytnout u některých citlivých jedinců. Příznaky se mohou pohybovat od jednoduchého svědění kůže (kopřivky) až po těžkou formu anafylaktických projevů, včetně dýchacích potíží, bolestí břicha, zvracení a průjmu. Zkřížené reakce se mohou vyskytnout také u některých dalších ořechů a ovoce, zejména je to mango, kešu ořechy, pistácie atd. Osoby se známými alergickými reakcemi na tyto ořechy by měli být opatrní při jejich konzumaci.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz