Aromaterapie a péče o pleť a kadidlo a kadidlový olej
Aromaterapie a péče o pleť
Aromaterapie si pomalu získává své místo v mnoha českých domácnostech. Pomáhá nám při různých nemocech, kdy inhalujeme esenciální oleje, nebo si jen s aromalampou zpříjemníme atmosféru ve svém domově. Pálení kadidla má podobné využití, při kterém navíc hraje určitou roli kromě zdravotních přínosů i duchovno.
O benefitech esenciálních olejů a jejich využití v aromaterapii, při přípravě přírodní kosmetiky nebo v masážích, se dočtete už na mnoha místech. I u nás na e-shopu již brzy budeme mít v nabídce esenciální oleje od fy Hemani. Až bude čas, napíši konktrétně o některých esenciálních olejech nějaký zajímavý článek. Nyní přejdeme k růžové vodě, která se vyrábí při destilaci okvětních lístků růží, právě při výrobě růžového oleje. Tímto způsobem (destilací) vzniká mnoho dalších esenciálních olejů. Některé tyto oleje, koncentrovaná síla z květů i někdy i z plodů a kořenů, se používají vnitřně, některé jsou možné použít jen k vnějšímu použití. Vždy musíme být správně informováni, jak esenciální olej používat. Je to velmi důležité, protože jde o koncentráty a mohli bychom se popálit, nebo vnitřně otrávit. Nyní zpět k růžové vodě.
Použití růžové vody při přípravě pleťové masky
Růžová voda slouží primárně v kuchyni, ale často jako toaletní pleťová voda. Má stimulační účinky na prokrvení pokožky, čistí pleť. Výborně tak může nahradit pleťovou vodu, tonikum a odličovací vodu. Hydratuje pokožku, jemně čistí a omlazuje. Působí proti akné, redukuje viditelnost žilek a jizev. Růžová voda je přírodní tonikum,osvěžuje a příjemně ochlazuje. Pomáhá také při kousnutí hmyzem, malých infekcích, zklidnit spáleniny od slunce nebo opruzeniny. Doporučuje se používat po koupeli nebo ranní hygieně. Je vhodná pro citlivou pleť. Omlazení díky vodě z růží. Vyrábí se extrahováním z nejkvalitnějších plátků červených růží.
Růžovou vodu můžeme použít při přípravě různých pleťových masek.
Masku vždy namíchejte tak, aby vznikla lepivá tužší hmota (např. smíchejte jednoduše kosmetický jíl a růžovou vodu). Tu naneste na čistou pleť ideálně po koupeli. Masku nechte působit deset až patnáct minut. Poté ji smyjte vlažnou vodou, k dočištění použijte růžovou vodu a pleť dobře usušte ručníkem. Nakonec naneste váš oblíbený hydratační krém.
Růžová voda Dabur - Doteky orientu
Nejednodušší pleťová maska je jen z kokosového oleje.
Ingredience: ½ čajové lžičky kokosového oleje
Kokosový olej je skvělý nejen v kuchyni, ale i v péči o vlasy a pokožku. Poslouží skvěle jako vlasový zábal, tělový olej a také namísto obličejového krému. Nejlepší je nanést teplý olej před spaním a ráno smýt. Také ihned po koupeli se kokosový olej skvěle vstřebává. Namažte jím celé tělo a získáte sametově hebkou a voňavou pokožku.
Nejdříve vezměte kokosový olej mezi prsty, čímž ho rozpustíte.
Následně olej naneste na obličej a dekolt.
Jemně vmasírujte do pleti, nejlépe předtím, než půjdete spát.
Nakonec nechte působit celou noc. Nezapomeňte si ochránit polštář. Ráno plěť ošetřete růžovou vodou. Krém už nebude třeba, to sami poznáte.
Místo kokosového oleje zkuste sezamový:
Sezamový olej Dabur 500 ml - Doteky orientu
Trochu složitější maska, která už bude skutečnou namíchanou maskou, je z droždí. Jde o velmi výživnou masku, kterou fakt doporučuji. Připravte si 1 kostku droždí, 1 skleničku růžové vody, 1 citrón.
Kostku droždí rozdrobte v růžové vodě a přidejte šťávu z půlky (nebo míň) čerstvého citrónu. Vše dobře promíchejte na kašičku. Maska musí být tužší konzistence, jinak vám z obličeje bude stékat. Než začnete masku nanášet, je nutné se důkladně odlíčit. Masku nanášíme na celý obličej a necháme působit 10 až 15 minut. Na závěr procesu si naneste na obličej vyživující denní krém nebo pouhý kokosový olej, aby pokožka byla po aplikaci dostatečně hydratovaná.
Kadidlo a kadidlový olej
Kadidlo
Kadidlo je i jednou z nejstarších vůní. Je známo již více než 5000 let, kdy se objevilo na Arabském poloostrově a v severní Africe. Mělo tehdy hodnotu zlata.
Kadidlo je vonná pryskyřice, která se získává ze stromu kadidlovníku (Boswellia). V kombinaci s myrhou a balzámem vydává při pálení kořeněnou vůni. Existují čtyři hlavní druhy pryskyřice a každý druh se liší dobou sklizně.
Kadidlo se získává odsekáváním kůry stromů, při němž vytéká ze stromu pryskyřice, která pak tvrdne. Tato ztvrdlá pryskyřice nápadně připomíná slzu – a podle ní také nese své jméno. Existuje několik druhů a odrůd kadidlovníků, které se od sebe vždy mírně liší. Vliv na rozdílnost pryskyřice má jak půda, tak i klima.
Kadidlovník je divoký strom, který se dokáže uchytit i na tak neobvyklých místech, jako jsou například skály. Stromy začnou produkovat pryskyřici až za osm, deset let. Sklizeň pryskyřice se provádí dvakrát až třikrát ročně. Nejkvalitnější je ta, která má v sobě vysoký obsah terpenů, seskviterpenů a diterpenů, které způsobují silné aroma.
Nejkvalitnější pryskyřice se získává v Somálsku, odkud také pochází většina kadidel používaných katolickou církví.
Kvalita kadidla se určuje podle několika faktorů. Důležitou roli hraje barva, čistota, aroma, věk a tvar.
Myrha
Jde o pryskyřici z myrhovníku (Commiphora myrrha). Je to vlastně ztuhlá vonná klovatina z keře myrhovníku rostoucího v Asii, Arábii a Přední Indii.
Myrhy je také spousta druhů a používá se i dnes ve farmacii a parfumerii. Tinktura z některých druhů se využívá kvůli protibolestivým účinkům. Na jednom obraze je Máří Magdalena namalována s nádobou myrhy. V Evangeliu podle Marka se píše, že víno s myrhou dostal Ježíš před ukřižováním. Ale už staří Egypťané používali myrhu k balzamování a pro staré Židy byla rituálním olejem. Hippokrates ji doporučuje na opary a staří Řekové zase na infekce oka a úst. Ježíš Kristus vlastně přišel do styku s myrhou přinejmenším dvakrát. Hned po narození a také před smrtí.
Použití kadidla
Ajurvédská medicína používá indické kadidlo (Boswellia serrata) již po tisíce let k léčbě artritidy, hojení ran, posílení ženského hormonálního systému a k ochraně před patogenními mikroorganismy. Podle ajurvédy přináší denní pálení kadidla v domácnosti zdraví všem členům domácnosti. Země Východu používají kadidlo již od starověku k udržení zdravé ústní dutiny. Místní lidé mají ve zvyku kadidlo žvýkat ve formě pryskyřice, která zlepšuje zdraví zubů a dásní a zabraňuje infekci díky antimikrobiálním vlastnostem. Na Západě je pak kadidlo nejvíce známo pro své protizánětlivé vlastnosti. Aktivními léčivými látkami jsou seskviterpenové uhlovodíky, monoterpeny, diterpeny a kyselina boswellianová. Nejdůležitější složkou kadidla je kyselina boswellianová. Ta má silný protizánětlivý účinek a účinně zmírňuje bolesti způsobené artritidou, avšak na rozdíl od běžných léků nezpůsobuje vedlejší účinky. Kadidlo zlepšuje krevní oběh a průtok krve cévami poškozenými zánětem, což dále pomáhá léčit klouby ohrožené artritidou. Jeho silný protizánětlivý účinek pomáhá také v léčbě Crohnovy choroby a cyst.
Některé studie také ukázaly, že kadidlo může pomoci při léčbě různých typů rakoviny, jako jsou například maligní melanom, karcinom močového měchýře nebo mozkový nádor. Bylo potvrzeno, že extrakt z kadidla, incensole acetát, snižuje neurologické poškození, zmírňuje deprese a úzkosti, zabraňuje onemocnění cév a snižuje špatný cholesterol.
V aromaterapii se zase kadidlo používá pro uvolnění stresu, napětí, dokonce i hysterie a deprese. Masáž nebo koupel s olejem z kadidla může pro změnu pomoci s menstruačními bolesti a zánětem močového měchýře. Terapie s olejem z kadidla má příznivý vliv také na dýchací systém a pomáhá při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin, při častém nachlazení a alergii.
Nakapeme si pár kapek oleje na ruce a toto inhalujeme několikrát denně. Můžete také inhalovat tinkturu z kadidla (1 čajová lžička na 1 litr horké vody). Tato rostlina je také vynikající při péči o pleť – pomáhá při akné, jizvách, striích, vráskách nebo ranách.
Vedlejší účinky při používání kadidla a jeho esencí nebyly zaznamenány. Naopak, nedávné toxikologické studie potvrdily, že extrakt z kadidla je bezpečný pro vnější i vnitřní použití. Nepoužívejte však kadidlo, pokud užíváte léky na ředění krve, nebo pokud trpíte vysokým krevním tlakem, jste těhotná nebo kojíte. Kadidlo rovněž musí být vždy zředěno s olejem nebo vodou.
Účinek kadidla při obřadech je dobrý nejen k navození slavnostní atmosféry, ale hlavně podporuje vnímání. To ovšem rozhodně není všechno. Záhy bude patrné, proč asi mezi dary pro tak důležitého člověka kadidlo bylo. Kadidlo je totiž také účinná dezinfekce vzduchu při epidemiích. Během epidemií moru byly například kadidlem vykuřovány domy.
Olej z kadidla
Kadidlový olej pomáhá vyhlazovat stopy po jizvách, stopách akné a dalších vad pokožky, zamezuje tvorbě vrásek. Aplikujte jej přímo na pokožku. Zamezuje svědění pokožky –stačí aplikovat pár kapek kadidlového oleje přímo na oblast svědění. Kadidlový olej má schopnost napínat pokožku, zlepšovat její tón, pružnost i její schopnost bojovat proti baktériím a nečistotám. Své uplatnění najde rovněž ve vašem anti-aging přírodním arzenálu. Zpevňuje křehké nehty– abyste dosáhli zpevnění nebo posílení křehkých nehtů, aplikujte 1 kapku denně.
Zatímco si dnes mnoho lidí spojuje kadidlový olej jen s vírou a náboženskými obřady, dříve tomu tak nebylo. Než se stalo kadidlo takto vykresleným symbolem, byl kadidlový olej užíván pro zdravotní účely o tisíce let dříve, než vzniklo křesťanství nebo než byly vynalezeny první léky moderní medicíny.
Olej můžete přidat do aromatické lampy, a to tak, že nakapete pár kapek do vody, která se nad svíčkou odpařuje.
Jak pálit kadidlo
Kadidlo a jeho produkty jsou dováženy z Indie. Pryskyřice kadidla se shromažďuje v průběhu celého roku a používá se k přípravě tinktury, oleje, krémů a potravinových doplňků. Jedlé kadidlo musí být transparentní, bez černých nebo hnědých snítek. Můžete jako jinou variantu také použít kadidlo v kapslích. Tinkturu Boswellia lze koupit nebo také vyrobit doma nalitím 80% alkoholu na pryskyřici.
Kadidlo se dá pálit následovně – písek nasypeme do kadidelnice tak, aby vytvořil asi centimetrovou vrstvu. Vezmeme do kleštiček samozápalný uhlík a zapálíme ho. Uhlík rozehříváme asi dvacet sekund, dokud uhlík nepřestane jiskřit. Poté ho vložíme do kadidelnice. Zhruba po minutě můžeme začít sypat kadidlo na uhlík. Začněte malými dávkami a podle své libosti pak dávku zvyšujte. Nenechávejte kadidelnici s uhlíkem bez dozoru. Uhlí uhaste vodou.
Kadidlový olej již brzy budeme zařazovat do e-shopu. K dispozici vzorky, můžete si o ně psát, zašleme.
Tímto bych skončila. Věřím, že se vám článek líbil a budu moc ráda, když mi napíšete.