Modlitební koberce a jiné specifické zboží na dotaz. Pište zprávu.

O Ašvagandě

O ašvagandě

Stres a adaptace organismu – v tom vám i v dalším pomůže bylina, které se říká indický ženšen. Ashwagandha je rostlina s kořeny a bobulemi, které obsahují složky, které jsou považovány za prospěšné pro různé zdravotní problémy, jako je úzkost, nespavost, kožní problémy, tuberkulóza, a astma, abychom jmenovali alespoň některé.

Výzkum také ukázal, že výtažky z této rostiny mohou být použity k léčbě různých onemocnění štítné žlázy a nadledvin. Bylinu lidé znají a využiívají od starověku a je součástí ájurvédského systému léčení se a předcházení nemocem.

Název "Ashwagandha" znamená "Vůně koně" a znamená v přeneseném smyslu slova, že bylina může poskytnout uživateli sílu hřebce. Je tím také řečeno, že kořen má velmi silnou vůni. Tradičně, bylina se používá k posílení imunitního systému, obvykle po nemoci.

Co je tedy ashwagandha?

Často je nazývána indickým ženšenem, protože účinky těchto rostlin jsou si podobné. Ashwagandha je keř, který kvete žlutými květy a má oválné listy. Keř plodí červené ovoce, které je přibližně stejné velikosti jako rozinky. Právě tyto bobule a kořen keře se vyžívají pro jejich léčivé přínosyKořen Ashwagandhy se používá ve starověké medicíně po tisíce let. Keř je původem ze suchých oblastí Indie, stejně jako se vyskytuje na Středním východě a v severních částí Afriky. Dnes může být také pěstován v mírnějších klimatických oblastech, jako jsou některé části Spojených států.

Jak funguje ashwagandha?

Ashwagandha kořen se používá k léčbě nepříznivých stavů, jako je únava, špatné soustředění a stres. O bylině je známo, že pomáhá zmírnit výskyt těchto příznaků a poskytne více energie, a také navodí při pravidelném užívání celkový pocit pohody.  Ashwagandha kořen obsahuje látky, které pomohou zklidnit mozek, snížit zánět, který může způsobit další problémy a sníží hladinu vyššího krevního tlaku. Mezi tyto užitečné chemické látky patří steroidní laktony, alkaloidy, mastné kyseliny, aminokyseliny, cholin, a různé přirozené cukry. Ačkoli listy a ovoce ashwagandhy mají také terapeutické vlastnosti, kořen je část, která se nejčastěji používá v bylinných lécích.

Výzkum a studie ukázaly, že Ashwagandha kořen může mít pozoruhodný dopad na zdraví také štítné žlázy. Zatímco vědci a lékaři stále ještě plně nechápou, jak tato starodávná bylina funguje a neznají všechny výhody, které poskytuje, jsou si vědomi skutečnosti, že může pomoci s vyrovnávání hladin hormonů štítné žlázy.

Ashwagandha kořen může tedy pomoci těm, kteří se potýkají s diagnózou hypo- nebo hypertyreózy. Bylo prokázáno, že výtažky z kořene pomáhají těm, kteří mají neaktivní nebo pomalu fungující štítnou žlázu, a to i těm, kterí trpí méně častým onemocněním Hashimoto tyreoiditidou. Zároveň seukázalo, že je účinný i lidem, kteří mají nadměrně aktivní štítnou žlázu nebo Gravesovou chorobu.

Ve většině studií provedených na účinnost kořene, bylo zjištěno, že Ashwagandha má pozitivní vliv na rovnováhu štítné žlázy. V 20-denní studii prováděné na myších, kterým byla podávána Ashwagandha, se u myší pozorovali hodnoty hormonů T3 a T4.

Výsledky ukázaly, že Ashwagandha pomohla zvýšit T4 v séru, což naznačuje, že lze takto stimulovat špatně fungující štítnou žlázu.

Miliony lidí po celém světě žije s nějakou formou onemocnění štítné žlázy a použití této starověké byliny by mohlo být velmi přínosné. Lidé na západě si pomalu osvojují východní medicíny, ať už čínskou nebo ájurvédu.

Pacienti, kteří vyzkoušeli Ashwagandhuza poměrné krátkou dobu hlásili, že si všimli úlevy od běžných příznaků spojených s onemocněním štítné žlázy, jako je chronická únava a snížení libida.

Mocný kořen může také pomoci při obnově funkce nadledvinek. Ti, kteří trpí únavou a dlouhotrvajícím stresem mohou mít skutečný prospěch z užívání této užitečné byliny.

Nadledvinky uvolňují hormony adrenalin a kortizol, které reagují na stres. Pokud vaše nadledvinky jsou přepracované, můžete pociťovat emocionální nevyváženost, která způsobí fyzický i duševní stres.

Jaké jsou výhody ashwagandhy?

Ashwagandha kořen se používá ve starověké indické medicíně po generace. Zatímco věda stále pracuje na tom, aby se dozvěděla více o této jedinečné bylině, existuje několik výhod, o kterých již víme.

Pomáhá s úzkostí a ADHD

V kombinaci se zdravou stravou a relaxačními metodami, jako je hluboké dýchání, bylo u Ashwagandhy prokázáno, že pomáhá zmírnit příznaky spojené s úzkostí.

Používá se také u dětí, které mají poruchu pozornosti a hyperaktivity. Některé výzkumy předpokládají, že kořen by mohl zlepšit kontrolu nervových impulzů a pomoci dětem udržet soustředěnost.

Zlepšuje Cerebelar Ataxie

Zatím je tento výzkum v začátcích a zatím ukázal, že Ashwagandha může prožít příznaky spojené s onemocněním mozku známé jako cerebelární ataxie. V kombinaci s jinými léky, by mohl kořen pomoci zlepšit rovnováhu pro lidi s tímto stavem.

Pomáhá s diabetem

Máme několik důkazů, které ukazují, že kořen může pomoci snížit vysoké hladiny glukózy v krvi u jedinců, kteří mají cukrovku.

Zlepšuje hladinu cholesterolu

Některé důkazy ukazují, že lidé, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu si po čase užívání extraktu z kořene všimli zlepšení.

Řešení problémů s plodností

Muži, kteří měli problémy s plodností a s libidem, dosáhli pozitivních výsledků po užívání Ashwagandhy. Předběžné klinické důkazy ukázaly, že kořen by mohl pomoci zlepšit kvalitu spermií, ale ne počet spermií, u mužů, kteří jsou neplodní.

Pomáhá s artritidou

Pokud se extrakt z kořene užívá spolu s dalšími užitečnými složkami, výzkum ukázal, že Ashwagandha může být užitečná při zlepšování dopadů artritidy. Stále není známo, zda kořen může pomoci s příznaky osteoartrózy.

Jaké jsou vedlejší účinky ashwagandha?

Měli byste vždy být opatrní při užívání nového bylinného doplňku. Mnoho z nich může mít u vás vedlejší účinky, například proto, že užíváte i další léky. Ashwagandha kořen je považován za bezpečný pro většinu jedinců, když se užívá krátkodobě. (měsíce) Dlouhodobé účinky této byliny nejsou známy.(roky)

Těhotné nebo kojící ženy by neměly raději ashwagandhu používat. V současné době není dostatek informací, zda je bezpečná při kojení. Proto je nejlepší vyhnout se použití (prenatální vitamínový doplněk by byl lepší volbou).

Ashwagandha kořen může způsobit větší aktivitu imunitního systému,proto opatrně pro jednotlivce s auto-imunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, lupus, nebo revmatoidní artritida.

Jak se ashwagandha užívá?

Ashwagandha kořen je k dispozici v různých formách, jako je prášková forma, tablety nebo kapsle, nebo ve formě tekutého extraktu. Tradičně se používá ve formě prášku a smíchá se s medem a teplým mlékem, aby přivodil zdravý spánek. Typická dávka byliny je mezi 1/4 až 1/2 lžičky. jednou nebo dvakrát denně.

Vegetariánské kapsle jsou výhodnou formou pro ty, kteří nemají rádi chuť kořene a výhodné v tom, že se začínají rozpouštět až v žaludku.


ASHWAGANDHA Nature 4U 60 kapslí - Doteky orientu